ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Π.Σ. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 66-56

Το πιο σημαντικό βήμα και το πιο αποφασιστικό έκανε η Παιδική ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς, όσον αφορά την κατάκτηση της 1η θέσης στον όμιλο και την απ’ ευθείας πρόκριση στο Final 4, κερδίζοντας τον Μέγα Αλέξανδρο Κοζάνης.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη με την ομάδα μας να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Ένα κακό όμως 2ο δεκάλεπτο, βρήκε την ομάδα της Κοζάνης να προηγείται στο ημίχρονο 27-35. Το β΄ ημίχρονο όμως ήταν εντελώς διαφορετικό, με την ομάδα μας μεταμορφωμένη και ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο που δέχτηκε δύο μόλις καλάθια, με επιμέρους σκορ 19-4 και πήρε αυτή τη σημαντική νίκη από μια πολύ καλή ομάδα.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας καθώς να σημειώσουμε τη μεγάλη βοήθεια του κόσμου, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα χρειάζεται προσοχή στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με Σέρβια εκτός και Κεραυνό εντός για να σφραγίσουμε την πρόκριση στο Final 4.

Δεκάλεπτα: 15-12, 27-35, 47-52, 66-56.

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Καμπούρης 5, Κέδρος, Μαρινέλης 12, Παπαδημητρίου 17(1), Τσαχτσίρας, Φάσσας 2, Καλαφατίδης 5, Βασιλειάδης 2, Μπίκας, Πελαγίδης 8, Τέρπος, Νέστορας 15(1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 72-56

Η Καστοριά δεν κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό αποτέλεσμα μέσα στο Ιβανώφειο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Ηρακλή να έχει το προβάδισμα 17 – 10 στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να κινούνται στα ίδια επίπεδα αλλά να είναι τσακωμένες με το τρίποντο με τον Ηρακλή ωστόσο να χτίζει μία διαφορά 10 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη μπήκαν ανανεωμένοι στο παρκέ και αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το παιχνίδι μέχρι τέλους και μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 5 (44-39), όμως τα δύο σερί τρίποντα του Πολυτάρχου παγίωσαν τη διαφορά στο +9, με τον Ράπτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 54-46.

Οι "γουναράδες" στην συνέχεια κατάφεραν να μειώνουν στους 4 (56-52), όμως το σερί 16-4 στα τελευταία λεπτά ήταν αυτό που σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 17-10, 34-24, 54-46, 72-56

Γ.Σ. Ηρακλής(Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 10 (1), Σοκ 4, Ρουτκάουσκας 11, Πολυτάρχου 24 (3), Λιάπης 7 (1), Κακαρούδης 11 (1), Αποστολίδης, Μπένας 1, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης.

Α.Σ. Καστοριάς(Καραγιάννης): Αμπαράς 2, Πετρόπουλος 1, Μελισσαράτος 9 (1), Χονδρογιάννης 9 (1), Βλάχος, Απιδόπουλος 10, Χρυσόπουλος 5, Ράπτης 15, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 2, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3.

ΦΙΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Τα φιλικά παιχνίδια συνεχίστηκαν και αυτήν την εβδομάδα για τη ΣΤ΄ δημοτικού, που βρέθηκε αντιμέτωπη στην Θεσσαλονίκη με την ομάδα του Ηρακλή.

Αυτή τη φορά η ομάδα μας ανταγωνίστηκε παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας και κατάφερε ν’ ανταπεξέλθει σε όλες τις συνθήκες με αγωνιστικότητα, πάθος και ήθος, δίνοντας όπως πάντα τον καλύτερο εαυτό τους.

Τα συμπεράσματα που βγήκαν και αυτή τη φορά ήταν χρήσιμα για όλους μας.

Παράλληλα είχαν και τη μεγάλη ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά, τις προσπάθειες της Αντρικής ομάδας του Α.Σ. Καστοριάς, με αντίπαλο τον Ηρακλή Θεσ/νίκης, για το Πρωτάθλημα ανδρών της Α2 Εθνικής κατηγορίας, προσθέτοντας έτσι επιπλέον εικόνες και παραστάσεις που θα τους φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

ΦΙΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΤΟΥ Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ