ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 70-65

Με ανατροπή η Καστοριά που βλέπει Playoffs

Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για τα playoffs πήρε η Καστοριά, η οποία η επικράτησε της Καρδίτσας με 70-65 και βλέπει ότι μπορεί να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την είσοδο της στα playoffs.Η Καρδίτσα ήταν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το α' δεκάλεπτο να είναι φτωχό σε σκορ, Στη συνέχεια οι Θεσσαλοί ανέβασαν στροφές και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +15 στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 24-36, με την... παγωμάρα να είναι έντονη στο κλειστό της Καστοριάς. Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και αφού τους βγήκαν τα απαραίτητα σουτ, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με το σκορ του δεκαλέπτου να κλείνει στο 50-48. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τη νίκη, με τις βολές του Μόκφορντ να μειώνουν το σκορ σε 63-61, όμως οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα δεν κατάφεραν να κάνουν το βήμα παραπάνω, με την Καστοριά να παίρνει τη νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση από το Βαβάτσικο με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Μελισσαράτος. (basketblog a2.gr)

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Λόρτος-Ευφραιμίδης (Βόντζας)

Δεκάλεπτα: 9-10, 24-36, 50-48, 70-65

Α.Σ.Καστοριάς (Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 12 (1), Μελισσαράτος 10, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 8 (2), Ράπτης 4, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 15 (2), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 7 (1), Φουρμαναβίτσιους 2.

Α.Σ. Καρδίτσας (Τζήμας): Μόκφορντ 21 (5), Γράβας, Παπαχρήστος 8 (1), Μαυρογιάννης 6, Κακλαμάνος 7 (1), Καρράς 4, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 4, Καλλές 11, Σαριμπαλίδης, Μαγκουνής 4 (1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 22-94

Πολύ εύκολο απόγευμα είχε η Παιδική ομάδα του Α.Σ Καστοριάς στο Αμύνταιο, κερδίζοντας τον Αίαντα με το ευρύ 94-22.

Μ’ αυτήν την εύκολη νίκη η Παιδική ομάδα έκλεισε τη χρονιά αήττητη και κοιτάει με αισιοδοξία το μέλλον.

Η Εφηβική ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς ετοιμάζεται εντατικά για το Final 4, την Τελική φάση του Πρωταθλήματος Εφήβων, που θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ «Ι. ΣΚΑΡΚΑΛΑΣ», 29 & 30 Δεκεμβρίου 2018.

Δεκάλεπτα: 4-25, 11-46, 20-72 και 22-94

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Καμπούρης 3, Μυτιληναίος, Τέρπος 4, Παπαδημητρίου 13(3), Μπίκας 8, Φάσσας 8(1), Τσαχτσίρας 4, Καλαφατίδης 5, Βασιλειάδης Π.18(1), Παπαγιάννης 2, Πελαγίδης 11(2), Βλάχος Αθ.4 και Νέστορας 14 .

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Α.Σ. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ - Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 35-54

Με νέα νίκη αποχαιρετάει το 2018 η ομάδα της Καστοριάς, αυτή τη φορά με αντίπαλο την ομάδα των Σερβίων Κοζάνης.

Η Καστοριά από την αρχή του αγώνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κυρίως στην άμυνα με αποτέλεσμα να έρθει μια εύκολη νίκη και να την φέρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 12-12, 09-10, 06-12, 09-14

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης):Κρανιά,, Πολίσι, Καλλίνικου Μ., Τσιαχτσίρα, Θυμιοπούλου, Καλλίνικου Κ., Χατζηιορδανίδου, Σεβασλίδου, Βλάχου.